Radek Malý

radek.maly.portret

(nar. 1977 v Olomouci)
Básník, autor knížek pro děti, překladatel, pedagog.

 

Vystudoval germanistiku a bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde nyní působí na Katedře bohemistiky. Píše poezii, knihy pro děti, překládá z německého jazyka, věnuje se redakční práci, je autorem rozhlasových her, učebnic a odborných publikací. Nositel mnoha odborných a tvůrčích ocenění.

Debutoval básnickou sbírkou Lunovis (2001), za kterou byl nominován na Magnesii Literu v kategorii objev roku, za svou další sbírku Vraní zpěvy (2002) získal Cenu Jiřího Ortena, básnická sbírka Větrní (2005) byla oceněna Magnesií Literou za poezii. V roce 2008 vydal sbírku Malá tma v nakladatelství Host, v roce 2012 v témže nakladatelství knihu veršů Světloplaší a v roce 2015 svou šestou sbírku Všehomír. Loni vyšla jeho zatím poslední sbírka básní Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní (Archa, 2018).

Nakladatelství Archa vydalo také jeho antologii německého nonsensu Malé lalulá (2014) zapsanou na Čestnou listinu IBBY, dále výbor z poezie Paula Celana Černé vločky (2015) a antologii expresionistických básníků Prokletí básníci německé poezie (2017).

Velkou část své tvorby věnuje dětským čtenářům. Příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006), který svými ilustracemi doprovodila Galina Miklínová, byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého a na Zlatou stuhu IBBY. Vydal knihu dětské poezie Kam až smí smích (2009) či knihu básnické teorie pro děti Poetický slovníček dětem v příkladech (2012). Kniha Kamarádi z abecedy (2013) spojuje výtvarné variace Františka Petráka na písmena abecedy se stejně tematicky zaměřenými básněmi Radka Malého.

Obsahově i výtvarně výjimečná kniha básní pro děti Listonoš vítr (2011, ilustrace Pavel Čech) získala Magnesii Literu v kategorii literatura pro děti a mládež. S ilustracemi Pavla Čecha vychází také kniha Moře slané vody a Poštou havraní (2018). Sedm odpovědí na otázky o přírodě tvoří prozaický text Příhody matky přírody (2014).

Je autorem leporela pro děti Nikolka a dvě mámy (2018, ilustrace Bára Valecká), jeho proslulý Slabikář (2015) s ilustracemi Matěje Formana získal Cenu za nejkrásnější dětskou knihu na 14. podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě a nominaci na Zlatou stuhu. Je spoluautorem slabikářů, učebnic a čítanek pro základní školy.

Překládá např. Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilka či poezii Georga Trakla.

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

zahrada

Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní (Archa, 2018)

úterý 23. 4. 2019 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Radek Malý, František Petrák, Pavel Jungmann: Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní. Zahájení festivalu Literární jaro Zlín 2019. Autorské čtení a beseda s autory tematicky zaměřené sbírky lehce rozmarné poezie Radka Malého s originálními ilustracemi Františka Petráka, kterou vydalo nakladatelství Archa Pavla Jungmanna. Moderátor Martin Stöhr. Hudební doprovod Eliška Lajdová.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

středa 24. 4. 2019 8:30 3. podlaží budovy 15, klubovna

Radek Malý. Beseda pro děti s Radkem Malým. Pro děti 1. stupně ZŠ.
Vstupné 20 Kč.

>> přejít na program